Bağlama Kursu

Bize Ulaşın


Türk halk müziğimizin hemen hemen her bölgesinde en sık kullanılan, genelde yedi ve dokuz telli, mızrap (tezene) ile çalınan ve ses genişliği yaklaşık iki oktav olan tahta telli çalgı bağlamadır.

Bağlamanın atası olarak ise Kopuz gösterilir. Bu iki çalgı da gerek çalım, gerek şekil itibari ile birbirlerine oldukça benzer.

Bağlamanın adının, sapında bulunan perdelerin ve tellerin bağlanmasından esinlenerek konulduğu düşünülür. Bağlama kısaca, armudu andıran tekne ( gövde), teknenin üzerine yapıştırılan göğüs ve sap kısımlarından oluşur. Göğüs kısmında bulunan orta eşik ile sap kısmında bulunan üst eşik üzerine gerilen teller, yine sap kısmında bulunan burgular yardımı ile akort edilir.

İlk önceleri kiraz kabuğundan yapılan tezeneler ise günümüzde plastikten yapılmaktadır.

Bağlama halk arasında saz olarak da adlandırılmaktadır. Ancak bu yanlış bir adlandırmadır.

Saz, bütün enstrümanların genel adı olarak kullanılan bir sözcüktür. Bağlama ise telli sazlar grubunun sadece bir üyesidir. Ud ve gitarda bu grubun üyelerindendir.

PROFESYONEL EĞİTMENLERDEN, EN KALİTELİ BAĞLAMA, GİTAR VE DİĞER TELLİ ÇALGILAR EĞİTİMLERİ İÇİN YENİMAHALLE DEMİURK SANAT AKADEMİ İLE İRTİBATA GEÇİN

otomatik kapı otomatik kepenk yangın kepenkleri ankara mutfak dolabı burun estetiği ankara seksiyonel kapı hızlı pvc kapı ankara seo su arıtma cihazı ankara kına organizasyonu ankara düğün dansı kursu